Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle

Narodowe Czytanie 2022 i Premiera Widowiska Słowno - Muzycznego "Ballady i Romanse"

Utworzono dnia 05.09.2022

W pierwszą niedzielę września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Długosiodle odbyły się Narodowe Czytanie oraz premiera Widowiska słowno – muzycznego, pt. „Ballady i Romanse”.

Narodowe Czytanie Piosenką Maryli rozpoczęła pani Olga Owsiak. Utwór wybrany nieprzypadkowo – to właśnie Ballady i Romanse Adama Mickiewicza były lekturą tegorocznej odsłony akcji. Wysłuchaliśmy dwóch ballad – zastępczyni wójta pani  Ewa Karczewska zaprezentowała balladę „Rybka” a pan Jakub Ognik zadeklamował utwór „Romantyczność”. Towarzyszyła im pieśń gminna w wykonaniu pań z klubów seniora „Niezapominajka” i „Złota Jesień” .

Drugą częścią wydarzenia była premiera Widowiska słowno – muzycznego, pt. „Ballady i Romanse”. Spektakl jest efektem przeprowadzonych warsztatów teatralnych, muzycznych i tanecznych zrealizowanych przez Gminną Bibliotekę Publiczną w ramach projektu „Śród dnia przyjdź kiedy… To może we śnie?”. Całość jest częścią ministerialnego programu Ballady i Romanse, którego celem jest przypomnienie znaczenia pierwszego wydania Mickiewiczowskich „Ballad i Romansów” poprzez współczesne działania artystyczne, inspirowane tą publikacją oraz ukazanie jej wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.

Międzypokoleniowa grupa – młodzież, dorośli i seniorzy – zaprezentowała zgromadzonym efekt swojej trzymiesięcznej pracy. Widowisko łączące w sobie śpiew, taniec i teatr, mickiewiczowski romantyzm i kulturę współczesną. Sekcją teatralną opiekowała się Daria Galant – autorka tekstu poetyckiego przedstawienia. Oprawę muzyczną oraz warsztaty śpiewu przygotowała i przeprowadziła Agnieszka Łazicka – Andrusiuk. Autorką choreografii i instruktorką tańca była Blanka Malinowska. Występom na gitarze akustycznej i fortepianie akompaniował Wiktor Piórkowski.

Zarówno występy lektorów, jak i przedstawienie zostały docenione i nagrodzone przez publiczność gromkimi brawami. Uczestnicy warsztatów projektowych i Narodowego Czytania otrzymali od biblioteki pamiątkowy egzemplarz "Ballad i romansów" Adama Mickiewicza opatrzony pieczęcią akcji.

Inicjatywę dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury - państwowego funduszu celowego.

 

Autor tekstu poetyckiego i scenariusza: Daria Galant

Wybór utworów i oprawa muzyczna: Agnieszka Łazicka – Andrusiuk

Choreografia: Blanka Malinowska – Studio Tańca FEN

Ballady i Romanse

Utworzono dnia 08.09.2022, 09:28

ZAŁĄCZNIKI:

  • Scenariusz przedstawienia „Ballady i Romanse”
    Utworzono dnia 21.09.2022, Format: brak danych, Rozmiar: brak danych

    Scenariusz przedstawienia „Ballady i Romanse”- wersja teatralna oparta o motyw ballady „Lilije” Adama Mickiewicza. Autor tekstu poetyckiego i scenariusza: Daria Galant. Dokument dostępny nieodpłatnie dla szkół i instytucji kultury.

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 21

W poprzednim tygodniu: 31

W tym miesiącu: 10

W poprzednim miesiącu: 165

Wszystkich: 4603