Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle

Wernisaż malarski Justyny Brejnak

Utworzono dnia 15.02.2020

W minioną sobotę odbył się wernisaż wystawy malarstwa Justyny Brejnak. Artystka urodziła się i wychowała w Długosiodle. Po ukończeniu liceum rozpoczęła naukę w Państwowym Studium Kulturalno-Oświatowym i Bibliotekarskim w Ciechanowie. Po jego ukończeniu pracowała w Wojewódzkim Domu Kultury w Ciechanowie i należała do Ludowego Zespołu Artystycznego "Ciechanów". W roku 1990 przebywała w Australii, a w roku 1992 wyjechała do Francji, gdzie spędziła 13 lat i pracowała w bibliotece miejskiej. Wtedy wzięła udział w zbiorowej wystawie malarskiej w Thonon Les Bains.

Obecnie artystka mieszka i pracuje w Warszawie. W wolnych chwilach pisze poezje i krótkie opowiadania oraz maluje. Kilka jej wierszy i obrazów znalazło się w antologii poetów wsi pt. "Słowa na miedzy przysiadły" pod redakcją Marioli Platte oraz w Antologii fantastyki "Dziedzictwo gwiazd" pod redakcją Krzysztofa Nowaka i Luizy Dobrzańskiej. W maju 2018 miała miejsce wystawa jej prac plastycznych w Centrum Kultury w Ciechanowie.

Wystawa w Długosiodle, rodzinnej miejscowości, jest jednak dla malarki wydarzeniem szczególnym. Podczas sobotniego wernisażu podzieliła się „swoim światem” z rodziną, znajomymi i mieszkańcami, którzy wnikliwie oglądali zaprezentowane obrazy. Wyrażali swoje opinie i dzielili się wrażeniami, zadawali pytania i osobiście rozmawiali z nią o swoich odczuciach. Ona też chętnie opowiadała o historii powstania eksponowanych obrazów, a także ujawniała sekrety swojego malarskiego warsztatu.

W swoich obrazach oddaje piękno otaczającego świata. Jej portrety, pejzaże, martwe natury, kwiaty i abstrakcje przepełnione są radością życia, szczęściem i miłością. Wyłaniająca się z niebanalnego połączenia barw subtelna wrażliwość, doskonale oddaje charakter i duszę artystki.

Wielką niespodziankę przygotowali uczniowie Szkoły Podstawowej w Długosiodle, którzy zaprezentowali melodie i poezję ludową. Dzieciaki wystąpiły pod kierunkiem Julity Gąsiewskiej, która również wyrecytowała wiersz z tomiku antologii poetów wsi. Zdradziła też, jak bliskie relacje łączą obie panie: Muszę Państwu zdradzić pewną tajemnicę. Gdy obydwie byłyśmy słuchaczkami studium w Ciechanowie chciałyśmy zamieszkać w jednym pokoju. Żeby to było możliwe spałyśmy w jednym łóżku - powiedziała i wszyscy zebrani wybuchnęli śmiechem.

Nie zabrakło wspomnień i doszukiwania się początków pasji malarskich: „ W wieku może dziewięciu lat namalowałam kwiatek, który bardzo mi się spodobał. Doszłam wtedy nawet do wniosku, że jest bardzo ładny i że potrafię malować” - powiedziała artystka. Jako nastolatka pisała wiersze, teksty piosenek i opowiadania … no i oczywiście malowała. Swoje pasje kontynuuje do dziś i „gołym okiem” widać, że przynoszą jej spełnienie i dają satysfakcję.

Na wernisaż przybyło wielu gości i wszyscy byli bardzo szczęśliwi, że mogli podziwiać malarstwo Pani Justyny. Wystawa będzie gościła w Centrum Kultury w Długosiodle do 28 lutego 2020 r. Codziennie odwiedza ją wiele osób.

Jeśli ktoś ze zwiedzających zapragnie nabyć któryś z eksponowanych obrazów, to może to zrobić za pośrednictwem organizatorów wystawy.

Wernisaż malarski Justyny Brejnak

Utworzono dnia 26.02.2020, 14:28

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Rok wcześniej Miesiąc wcześniej
Październik 2020
Miesiąc później Rok później
Pon Wt Śr Czw Pt Sb Nie
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 15

W poprzednim tygodniu: 32

W tym miesiącu: 98

W poprzednim miesiącu: 80

Wszystkich: 960