Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki
Gminna Biblioteka Publiczna w Długosiodle

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Utworzono dnia 14.11.2022

Tanecznym krokiem w obchody Święta Niepodległości weszli mieszkańcy naszej gminy. Punktualnie o godz. 14. 00 ruszyli w takt dźwięków poloneza - wielowiekowego, najpopularniejszego polskiego tańca narodowego. Na czele korowodu kroczył Tadeusz Kościuszko, w którego wcielił się Dawid Turowski - uczeń Szkoły Podstawowej w Długosiodle. Dalsza część uroczystości odbyła się w sali widowiskowej Centrum Kultury. Rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Na scenie rozgościły się bohaterki śpiewania dla Niepodległej czyli pieśni patriotyczne i żołnierskie. To one kształtowały przez wieki historyczną świadomość Polaków. W czasach totalnego zniewolenia ostały się wolne, znajdując schronienie w prywatnych domach, kościołach i organizacjach społecznych. Budziły w sercach Polaków echa niezłomnej siły i zagrzewały do kolejnych zrywów narodowowyzwoleńczych. Pieśni i piosenki tworzone w duchu polskości towarzyszyły walczącym w boju, umacniały w wierze w zmartwychwstanie Polski. Dziś wspólne śpiewanie to hołd składany tym, którzy w wielkim trudzie i poświęceniu wywalczyli nam przed laty wymarzoną niepodległość. To także nasza radość, że mamy dziś wolną Polskę. Wykonania solistów i zespołów, które wystąpiły w Gminnym Przeglądzie Piosenki Patriotycznej i Żołnierskiej oceniało jury: Grzegorz Kruciński, Adam Rosiński i Tomasz Drążewski. Wyłoniło zwycięzców w poszczególnych kategoriach:

W "Kategorii  I" : Przedszkola
I miejsce - Wanda Zbrzeźna, Pola Kuczyńska, Leon Warych, Zofia Rosińska - Jeglicka z Przedszkola Samorządowego w Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Długosiodle z piosenką pt. "Szara piechota".
II miejsce ex aequo - Helena Pierzynowska z Przedszkola Samorządowego przy ZSP w Długosiodle z piosenką pt. "Co to jest niepodległość" oraz Maria Popławska z Przedszkola Samorządowego w Długosiodle z piosenką pt. "Wielkie święto".

W "Kategorii  II" klasy 0 - II:
I miejsce - Weronika Wicińska i Zofia Machowska z ZS w Starym Bosewie z piosenką "Warszawskie dzieci".
II miejsce - Wiktoria Kandybowicz, Izabela Pawłowska, Barbara Otwinowska z SP w ZSP w Długosiodle z piosenką pt. "Jesteśmy Polką i Polakiem".
III miejsce ex aequo - Jakub Soliwoda z SP w ZSP w Długosiodle z piosenką pt. "Jest takie miejsce - Polska" oraz Julia Krajewska, Alicja Pujer, Alicja Staniszewska z SP w Blochach z piosenką pt. "Przybyli ułani"?

W "Kategoria III"  klasy III - V:
I miejsce - Lena Godlewska z SP w Starym Bosewie z piosenką pt. "Dziś idę walczyć mamo"
II miejsce - Maja Kiełczewska z SP w Starym Bosewie z piosenką pt. "Jest takie miejsce, jest taki kraj"
III miejsce - Nina Godlewska, Maja Kobiałka, Lena Ponichtera, Iga Kubica z SP w ZS w Długosiodle z piosenką pt. "Pałacyk Michla"

"Kategoria IV" klasy VI - VIII:
I miejsce - Aleksandra Nasiadka, Zofia Mikołajczyk, Lena Kwiatkowska, Nina Kwiatkowska z SP w Blochach z piosenką pt. "Biały krzyż"
II miejsce ex aequo - Laura Wołyniec z SP w Sieczychach z piosekną pt. "Dziewczyna z granatem" oraz Dominika Kobiałka z SP w ZS w Długosiodle z piosenką pt. "Jest takie miejsce".

"Kategoria V" dorośli:
I miejsce ex aequo - Klub Seniora "Bosewskie starszaki" z piosenką pt. "Maszerują strzelcy" i "Nie pamiętasz, bo nie możesz", Klub Seniora "Złota jesień" z utworem "Rota" oraz Klub Seniora "Strażnicy tradycji" z piosenką pt. "Przyszedł nam rozkaz".

Laureatom wręczono dyplomy oraz upominki. Podczas przeglądu patriotyczny program zaprezentowali uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Dalekiem pod kierunkiem Iwony Hawryluk - Wdowiak i Katarzyny Stysiak.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości 2022

Utworzono dnia 14.11.2022, 13:32

Nasza placówka

Zegar

Kalendarz

Lista wydarzeń w miesiącu Luty 2023 Brak wydarzeń w tym miesiącu.

Imieniny

Licznik odwiedzin:

W tym tygodniu: 21

W poprzednim tygodniu: 31

W tym miesiącu: 10

W poprzednim miesiącu: 165

Wszystkich: 4603